Blitzkrieg 2


Blitzkrieg II je historická real-time stratégia, ktorá ponúka tri rozsiahle kampane za Spojené štáty, Nemecko a Sovietsky zväz od počiatku vojny, až po jej vyvrcholenie. Priebeh kampaní je nelineárny a voľba nasledujúcej misie voliteľná. Po absolvovaní menších bojov nasleduje rozhodujúca finálna bitka.

[História]

Bitka o Bataan, Filipíny 1942
Po útoku na Pearl Harbor sa americké jednotky chystajú vytlačiť nepriateľa z oblasti Filipín.

Bitka o Guadalcanal 1942
7. augusta 1942 sa spojenecké, hlavne americké sily vylodili na ostrovoch Guadalcanal, Tulagi a Florida na juhu Šalamúnových ostrovov s cieľom zlikvidovať ich novo budovanú základňu, ktorá by ohrozovala zásobovacie cesty medzi USA a Austráliou. Spočiatku zaskočené japonské jednotky však podnikli v auguste a novembri 1942 niekoľko pokusov získať letisko Henderson Field späť. Došlo k trom väčším pozemným bitkám a piatim veľkým námorným stretom. Letecké boje nad oblasťou neutíchali prakticky po celú dobu. Začiatkom novembra 1942 došlo k veľkej námornej bitke o Guadalcanal. Američanom sa podarilo odraziť japonský pokus o vylodenie dostatočne veľkého kontingentu vojsk, ktorý by získal letisko späť. V decembri 1942 sa Japonci vzdali svojich pokusov o znovuobsadenie letiska a začali sťahovať svoje sily. Posledné japonské sily boli z ostrova stiahnuté 7. februára 1943 počas vrcholiacej ofenzívy amerického XIV. zboru.

Bitka v zálive Leyte, Filipíny 1944
Bitka pri Leyte (alebo Bitka v zálive Leyte) bola najväčšia námorná bitka druhej svetovej vojny v Tichomorí a jednou z najväčších námorných bitiek v histórii. Uskutočnila sa 23. - 26. októbra medzi americkým a japonským námorníctvom pri ostrove Leyte na Filipínach.

Bitka o Ruhr, Nemecko 1945
Posledné zvyšky nemeckých jednotiek v Poryni sa snažia brániť prechod cez rieku Rýn. Spojenecká ofenzíva je však veľká a ťažko ju môže niekto zadržať. 21 armádna skupina prekročila rieku Rýn v sektore Wessel, chytili v tomto sektore nemeckú armádu zo severu a juhu do pasce a obkľúčili približne 325 tisíc Nemcov.

Pomsta na Marne, Francúzsko 1940
Nemecké vojská po dokonalej príprave, skoro prelomili Waygandovu obrannú líniu pozdĺž rieky Somme a Aisne a postupovali k Seine a k dolnej Marne. Po prechode rieky Marn Nemci rozdrvili posledný odpor Spojencov.

Tobrúcke krysy, Afrika 1942
Dôležitý severoafrický prístav Tobrúk obklučili vojska Osy 11.4.1941 behom jarnej ofenzívy. Front sa posunul až k líbyjsko-egyptskej hranici, ale Tobrúk, ktorý zostal cez 100 km za frontovou líniou, po dlhé mesiace odolával všetkým pokusom o jeho dobytie.

Ovládnutie Stalingradu, Rusko 1942
Útok sa začal 28.júna. Adolf Hitler myslel, že štvrtá obrnená armáda generála Hotha (tanky, časť skupiny B) je v skupine B nepotrebná, tak ju poslali do skupiny A. Zvyšok dostal príkaz, aby išli na Juh. Tak sa vlastne dostali do Stalingradu. Hitler potom prikázal aby išli pôvodnou cestou. Rusko sa o tom dozvedelo a generál Andrej Jeremenko stiahol svoje jednotky, ponechajúc bojisko Nemcom, a poslal ich do Stalingradu. Generál von Weichs nariadil Nemcom aby išli na juh. Medzi tým sa tam už dostali Rusi. Narýchlo sformovali šesťdesiatu druhú armádu, ktorej velil generál Lopatin. 23. augusta sa uskutočnilo bombardovanie Stalingradu. 24. augusta Výbor na obranu mesta organizoval evakuáciu obyvateľstva. Do 14. septembra bolo evakuovaných asi 300 000 ľudí a náklad z tovární. 1. septembra Nemci obsadili Stalingrad. Rusi pred mestom určili útočné body a vtrhli do mesta. Začal sa boj Rattenkrieg - potkania vojna.

Rozbúrená voda, Ardeny 1944
V sobotu 16.12.1944 v 5.30 delostreleckou paľbou zahájili Nemci mohutnú protiofenzívu. Spojenci, ktorí už neverili, že sú Nemci schopný podniknúť väčšiu akciu, boli dokonale prekvapení. Nemci zaútočili v sektoru 4.americkej armády. Hneď na začiatku ofenzívy sa Nemcom podarilo prelomiť frontovú líniu a postúpiť hlboko do spojeneckého územia. Večer 17. decembra bol front prolomený na celom útočnom úseku. Americká 106. divízia bola obkľúčená a pluky 422, 423, 424 sa bránily z posledných síl.

Obrana Moskvy, Rusko 1941
2. októbra 1941 začali nemecké vojská po celom úseku skupiny armád Stred postup proti jendotkám Západného, Rezervného a Brianského frontu na čiaru Viazma, Ržev s Spas-Demjansk. Dôraz nemeckého útoku bol kladený na sústredenie vojsk smerom na Belyj, Syčevku a cestu Roslavľ-Moskva. Nemci sústredeným útokom prerazili obranu dvoch sovietskych frontov. Sovietske velenie, totiž zle odhadlo smer nemeckého útoku, keď sa rozhodlo brániť cestu Smolensk-Moskva, ktorú však Nemci, kvôli sústredeniu sovietskych vojsk rozhodli obísť a jej obrancov obkľúčiť. 4 sovietske divízie na styku 19. a 30. armády boli napadnuté 12 nemeckými divíziami, z ktorých 4 boli tankové a disponovali 400 tankmi. Podobne boli v úseku Spas-Demjanska bráneného jednotkami 43. armády Rezervného frontu napadnuté 4 sovietske divízie sedemnástimi nemeckými. Zatiaľ čo sa Nemci prebíjali v novembri 1941 k Moskve, sovietske velenie urýchlene zbieralo zálohy. V priebehu mesiaca sa Sovietom podarilo prisunúť na bojisko 10 nových armád, z ktorých 6 nasadili pred Moskvou. Časť z nich boli novo zmobilizované sily, časť bola prisunutá z Ďalekého východu a Sibíri, nemecké velenie s týmto nasadením sovietskych rezerv nepočítalo.

Obrana Sevastopolu, Krym 1942
13. júna bola na torpédoborcoch presunutá do mesta 138. strelecká brigáda, ktorá bola významnou oporou v nasledujúcich bojoch. Napriek zodpovednej obrane a silnému protiútoku sovietskych vojsk na Mekenzieho horách 11. júna sa nemeckým jednotkám 16. júna 1942 podarilo definitívne zlomiť odpor prvého pásma obrany. LIV. zbor postupne premohol sovietsku obranu v severnej časti mesta a dosiahol na viacerých miestach pobrežie Severnej zátoky. V jeho tyle zostalo ešte niekoľko menších sovietskych enkláv, ako napríklad 30. batéria pobrežnej obrany a rad iných menších oddielov, ktoré sa tvrdošijne bránili do 22. až 24. júna. Následne sa rozhoreli ťažké boje o Inkermanské výšiny a koniec Severnej zátoky v druhom pásme obrany. Sovietska situácia sa rýchlo zhoršovala. Krátiace sa noci spôsobili, že zásobovanie obrancov muníciou sa stalo neudržateľné. 17. júna sa do prístavu dostal posledný transport - zásobovacia loď Belostok.

Operácia "Uran", Stalingrad 1943
19. novembra 1942 o 6:30 ráno začali 80 minútovou delostreleckou priehradnou paľbou protiútok vojská Juhozápadného frontu pod velením generála Vatutina. Za tri dni postúpilo jeho vojsko vyše 100 km, keď na hlavu porazilo rumunskú 3. armádu ako aj nemecké jednotky, ktoré boli vyslané na pomoc Rumunom. Juhozápadný front získal asi 30 000 zajatcov. V noci z 22. na 23. novembra vďaka odvážnemu útoku tankového oddielu G.N. Filippova obsadili sovietske jednotky neporušený most cez Don a ešte v noci prenikli do Kalača. Nasledujúceho dňa sa stretli jednotky 5. tankovej armády s Jeriomenkovými silami Stalingradského frontu, ktoré postupovali z juhu a nepriateľ im kládol podstatne menší odpor. Jeriomenkove vojská začali svoj postup o deň neskôr ako Vatutinove, 20. novembra 1942. Vojská Donského frontu pod Rokossovského vedením postupovali od 19. novembra na juh a prebili sa k jednému z predmostí držanému sovietskymi vojakmi v Stalingrade. V Stalingradskom kotle sa nachádzalo okolo 330 000 nemeckých a rumunských vojakov, spolu približne 20 armádnych divízií. 18. decembra 1942 sa v kotli podľa nemeckých správ nachádzalo 230 300 vojakov Osi, z toho bolo 217 300 Nemcov a 13 000 Rumunov. Okrem toho bolo v kotli prítomných 19 300 sovietskych zajatcov a prebehlíkov.

Bitka o Berlín, Nemecko 1945
Hlavný útok sa začal v noci 16. apríla o 4. hodine ráno. Na úseku Žukovovho 1. bieloruského frontu, v okolí predmostia pri Kustrine, najprv začala 35 minút trvajúca mohutná delostrelecká príprava asi 9 000 tisíc diel a 1500 raketometov kaťuša. Jednalo sa o jednu z najsilnejších delostreleckých príprav, porovnateľnú s paľbou vedneou počas najťažších bitiek prvej svetovej vojny. Žukov sústredil 295 kanónov na 1 km frontu. Jeho delostrelci vypálili vyše 7 miliónov granátov, mín a rakiet[7]. Paľba mala podľa očakávania celkom zničiť prvú líniu nemeckej obrany, Heinrici však prepokladal takýto krok nepriateľa a noc pred útokom rozhodol tieto svoje pozície držané jednotkami 9. armády Theodora Buseho vyprázdniť, takže nemecké straty neboli ťažké. Druhou fázou útoku bol netradičný postup sovietskych úderných jednotiek v pozadí so 140 svietiacimi protilietadlovými svetlometmi, ktoré mali oslepovať Nemcov. Svetlomety však neboli efektívne a iba uľahčovali zameriavanie a streľbu nemeckým obrancom. Sovietsky útok sa v oblasti Seelowských výšin niekoľko kilometrov za Odrou významne spomalil. Obe strany sa pri tom snažili viesť energické operácie, sovietske útoky často striedali lokálne nemecké protiútoky. Nemci tu mali vo vhodnom teréne vybudovanú hlboko členenú obranu opierajúcu sa o okolité pahorky. 17. apríla sa síce Žukovovi podarilo prelomiť nemeckú obranu na Seelowských výšinách, no pri ďalšom postupe ho zastavili opevnené pozície LIV. tankového zboru Karla Weidlinga. Zničujúce boje trvali do 19. apríla, kedy začala nemecká obrana zahltená silnejším nepriateľom kolabovať.

[Hlavné rysy]

• Najväčšia bitky druhej svetovej vojny podrobne zrekonštruovaná v klasickej real-time stratégii
• Tri historicky správne kampane za USA, ZSSR a Nemecko, a misie ktoré sú založené na skutočných udalostiach
• Hra obsahuje 69 misií za USA, Nemecko a ZSSR
• Hra obsahuje 10 multiplayerový režimov až pre 8 hráčov

[Minimálne požiadavky]

Operačný systém: Windows 2000/XP
Procesor CPU: 2 Ghz
Pamäť RAM: 512 MB
Grafická karta: 128 MB 3D video card GeForce 4/Radeon 9000
Direct X: DirectX 9
Pevný disk: 1 GB

[Návod]

V každej misii máte niekoľko pridelených jednotiek a možnosť privolávať posily. Tieto záložné sily sú vlastne rozhodujúce, pretože predstavujú vašu hlavnú bojovú zložku. Ponuka posíl závisí od vybraného bojiska a vašich predošlých úspechov. Nové druhy jednotiek a niekedy aj pokročilú úroveň totiž získavate len ako odmenu za výhry na bojových poliach. O tom, aké  jednotky môžete používať pri danom konflikte a aké získate v prípade triumfu, ste oboznámený na hlavnej mape prostredníctvom informačného okna. Počet privolaných posíl v boji je limitovaný, ale ich výber závisí výlučne od vás. Iba vy rozhodnete, či a kedy privediete pešie jednotky, tanky, delostrelectvo alebo lietadlá. Vďaka tomu môžete dosiahnuť úplne ľubovoľné zloženie armády a zvoliť rôzne druhy taktiky. Posily počas boja získavajú skúsenosti a pribúdajú im schopnosti. Najprv im však musíte prideliť veliaceho dôstojníka. Jednotlivé druhy jednotiek potrebujú samostatného veliteľa. Náplňou misií je obvykle obsadenie určených pozícií alebo naopak obrana mesta a strategických bodov. Dočkáte sa aj ochrany námorných konvojov a eskortu dôležitých pozemných síl. Boje sa odohrávajú v okolí európskych miest, na púšti, v zasnežených končinách aj tropických pralesoch, kde vrcholia najmä konflikty Američanov s Japoncami. Misie sú spestrené dažďom, snehovými prehánkami a inými poveternostnými vplyvmi a niekedy sa odohrávajú v noci. Inteligencia nepriateľov je pomerne nízka. Blitzkrieg 2 má peknú a praktickú 3D grafiku. Jednotky si môžete približovať a vzďaľovať podľa potreby a mapu ľubovoľne otáčať a polohovať. Terén je plastický a čiastočne deformovateľný explóziami. Prakticky všetky objekty vrátane, stromov, bunkrov, zátarasov a domov, sa dajú poškodiť a úplne zničiť. Pekne zobrazené sú vplyvy počasia a rôzne detaily, ako prádlo, vlajúce vo vetre, rozhúpané hojdačky a rozsvietené okná budov v tme. Na bojisku počujete kvalitnú hudbu, ktorá prispieva k dokonalej atmosfére vojnových čias, pokriky vojakov v rôznych jazykoch, dunivé explózie, rachot tankov a hrozivý hluk lietadiel.